![]() |
||||
|
eZine Jaargang 1 nr. 7 |
||||
|
|
|
|
![]() |
|
|
Inhoud
|
||||
|
|
||||
|
In dit eZine een nieuwsberichtje over het
cumulus-project. De constatering dat 75% van de innovatieve producten niet
gerealiseerd wordt, lijkt schokkend maar verbaast me niet.
Met vriendelijke groet, EDUMAAT
Richard de Jong 24 september 2009
|
|
|
Column Richard de Jong |
|
|
De Dag van de Leraar staat dit jaar in het teken van het thema 'allemaal anders, samen sterk'. Leraren kunnen deze op 3 oktober 2009 vieren met collega's en gezinsleden in het Openluchtmuseum in Arnhem en op 5 oktober op hun school. De Stichting Beroepskwaliteit Leraren en ander onderwijspersoneel (SBL) organiseert de dag. (bron: onderwijsnieuwsdienst)
Vandaag werden de uitkomsten
van het Cumulus project gepresenteerd. Vijf basisscholen hebben drie jaar lang
intensief gewerkt met ICT in hun onderwijs, onder de noemer Cumulus Project. Zo
waren er notebooks voor de kinderen beschikbaar, digitale schoolborden, video en
fotocamera’s, microscopen en andere nieuwe media. (bron: ictinschool)
De 19e conferentie van docentenvakvereniging ieni wordt dit jaar gehouden op 4 en 5 november te Lunteren. Het thema voor dit jaar is gerelateerd aan het begrip cloud computing: ieni in de wolken!? ...lees meer (bron: ictnieuws.nl)
De onderwijsdagen Samen Slim Leren SURF en Kennisnet organiseren op 10 en 11 november DE Onderwijsdagen. Met onderwerpen als doorgaande leerwegen, toetsen, studiekeuze, internationalisering, mobiliteit en innovaties komen aan bod in presentaties en workshops. Motto: Het draait niet meer alleen om ict, maar steeds meer om synergie en integratie van technologische toepassingen. (bron: ictnieuws.nl)
Scholieren krijgen dit schooljaar de mogelijkheid
om op school d.m.v. videoconferencing in gesprek te raken met een aantal
gerenommeerde Beta-onderzoekers. Zij kunnen daarbij kiezen uit een lijst van
bekende weten-schappers. Dit kan via de onlangs gelanceerde website
Sciencespace.
10 jaar VMBO Op 12 oktober wordt het 10-jarig bestaan van het vmbo feestelijk gevierd in aanwezigheid van staatssecretaris Marja van Bijsterveldt en minister van LNV Gerda Verburg. In Studio 21 in Hilversum wordt vooral aandacht besteed aan de innovaties, vormen van samenwerking en ontwikkelingen in het vmbo. ...lees meer (bron: onderwijsnieuwsdienst)
Uitgeverij Delubas organiseert de Terugblikken
Canonquiz Als bijdrage aan de Week van de geschiedenis (van 17 t/m 25 oktober) organiseert Uitgeverij Delubas dit jaar voor het eerst de Terugblikken Canonquiz. Een quiz over de canon van de Nederlandse geschiedenis. De quiz is te downloaden op de site van Delubas, www.delubas.nl Alle kinderen mogen meedoen, in schoolverband of individueel. De quiz bestaat uit vragen over de Nederlandse geschiedeniscanon, actuele geschiedenisonderwerpen, participerende musea en één open vraag. Deelnemers sturen de antwoorden per post of per e-mail naar Delubas, in de Week van de geschiedenis (17 t/m 25 oktober). (bron: onderwijsnieuwsdienst)
Leer 2.0 raar Op dinsdag 13 oktober organiseert het NNOAL alweer voor de derde keer het jaarlijkse HapSnapShots evenement: Een dynamische mix van heel korte presentaties, lekkere hapjes, aangename netwerkdiscussies en wat entertainment. (bron: trendmatcher)
Informaticavo vernieuwd De drukbezochte website Informatica voor VO, een initiatief van Frans Peeters, is compleet vernieuwd. Een nieuw design, look and feel en navigatiestructuur maken deze zeer informatieve site nog toegankelijker.
|
Gisteren gaf ik aan een aantal basisscholen in het oosten van het land een workshop over ict-beleid. Op het merendeel van deze scholen was nog geen ict-beleid(splan) aanwezig. Geen probleem, hoor ik u zeggen. We zoeken wat ict-beleidsplannen van andere scholen op, arrangeren de inhoud en klaar is Kees! Nog even ter inzage voorleggen aan de collega's en we kunnen van start.
Gisteren vertelde ik dat dit nog niet zo eenvoudig
is en dat deze aanpak niet altijd tot succes leidt. Laat ik bij het begin
beginnen. In
eZine nr 2
vertelde ik al over 4 in Balans. Een van de bouwstenen (ook wel de
randvoorwaarden genoemd) betreft de visie op het gebruik van ict.
In de recent uitgekomen 4 in balans monitor 2009 staat te lezen: "Vooral leraren hebben behoefte aan een breed gedragen ict-visie die in gezamenlijkheid door management en onderwijsteam is ontwikkeld."
En verderop in de alinea: "Op de meeste scholen is de visie op het gebruik van ict wel vastgelegd in een beleidsplan, maar dit plan wordt niet altijd uitgevoerd"
De kern van mijn betoog gisteren was dat een ict-beleidsplan samengesteld moet worden met de uitvoerders van het plan. Maak de uitvoerders mede-verantwoordelijk voor de totstandkoming van het plan. Geef ze invloed op dit proces, maak ze belangrijk. Dat verhoogt de motivatie en de medewerkers hebben zo achteraf het gevoel dat zij mede-eigenaar zijn van (de totstandkoming van) het ict-beleid.
eigenaarschap, samenwerking, erkenning en invloed op het veranderingsproces zijn hier de sleutelwoorden waar het om gaat.
Maar hoe dit vorm te geven? Hoe komt u tot een ict-beleidsplan (liefst geintegreerd in uw schoolplan) dat op deze manier gestalte krijgt?
Daarvoor heeft Ict op school (thans gefuseerd met Kennisnet) jaren geleden al een tool ontwikkeld: de workshopgenerator. De workshopgenerator is een hulpmiddel om met uw team van visie naar concrete doelen en actiepunten te gaan. Dit gebeurt in de vorm van een workshop die een dag duurt. Door de workshopvorm te kiezen, creëert u meteen draagvlak voor de uitkomsten.
Richard de Jong |
| Uit het veld | |
|
Website digibord op school vernieuwd De website 'Digibord op School' - een initiatief van Sipke Kloosterman (Pols Netwerk) - is helemaal vernieuwd. ![]()
Wat is 'Digibord op School'? Sprekende tekstverwerker
Clicker Overigens is Clicker breder inzetbaar dan alleen in het speciaal onderwijs. Het is een veelzijdige multimediale tool die kinderen van alle niveaus in basisonderwijs en speciaal onderwijs uitdaagt bij het leren lezen en schrijven. Zeker als er wat extra ondersteuning nodig is. Door de open leeromgeving kan de docent of behandelaar elk onderwerp aanbieden dat past de interesse van het kind. De officiële lancering staat voor de eerste week van oktober gepland. ...lees meer (bron: ictinschool) Nieuw: mini-paden
Een Mini-pad is een kort en relatief eenvoudig Webpad, bedoeld voor eind groep 4 en groep 5 (eventueel begin groep 6). Zo'n Mini-pad heeft 4 opdrachten en 2 doe-opdrachten en maakt gebruik van School-TV Beeldbankfilmpjes. Het Mini-pad is in te zetten als keuzewerk, bij het documentatiecentrum, bij begrijpend lezen, maar ook uitstekend klassikaal met het digitale schoolbord te gebruiken. ... lees meer (bron: Andre Manssen) |
Lex is momenteel bezig met opstarten van een eigen bedrijf: Wijs Vooruit. Hij blogt op education.autocatalysis.info en binnenkort komt zijn website www.wijsvooruit.nl online. Lex aan het woord: “Mijn
belangstelling als het gaat om de rol van ICT in het onderwijs ligt vooral daar
waar ICT de kinderen meer mogelijkheden biedt om zich te ontplooiien. Met name
hun eigenwaarde, hun creatieve kanten en sociale vaardigheden. Ik wil graag kinderen hun eigen "vlam" laten vinden. Eigenwaarde ontwikkelen, zelfstandigheid vergroten, betrokkenheid bij de wereld bevorderen. Het punt waar vaardigheid en passie elkaar ontmoeten. Om dat te bereiken pas ik de principes van gaming toe te passen op lesmateriaal:
Waarom zit uw kind urenlang games te spelen? Doordat een game interactief is, heeft het kind invloed en autonomie. Ook kan het zijn eigen uitdagingen creëren. Dit kan een heel mooie verrijking zijn in de lessen. Nog enkele tips: |
|
|
|
| (c) Edumaat, 2009 |
Afmelden voor dit eZine kan door op het aanmeldformulier uw gegevens in te vullen en bij het onderwerp 'afmelden eZine' in te vullen. |